Zasady na IRC

Zasady na irc

Przedstawię wam tutaj czego nie wolno robić, a co jest mile widziane na IRCu. Dla ułatwienia przedstawię wam to w punktach:

 1. Nie używaj IRCa by przeszkadzać innym.
 2. Uważaj co mówisz, jak już coś wyślesz to nie możesz tego odwołać.
 3. Nie używaj IRCa aby wyżyć się na kimś.
 4. Staraj pomagać się komuś kto dopiero zaczyna z IRCem, ty też kiedyś zaczynałeś.
 5. Przez IRCa zdobywaj przyjaciół, nie wrogów.
 6. Uważaj co mówisz do innych, bo zawsze znajdzie się ktoś lepszy od ciebie.
 7. Nie używaj na IRCu polskich znaków typu: ą, ę, ż, ć itp.
 8. Jeśli ktoś cię denerwuje (np. wyzywa) to nie kłóć się z nim tylko daj mu ignore (/ignore nick).
 9. Jeśli używasz nicka który ktoś zaczął używać to go zmień (warto być oryginalnym).
 10. Nie flooduj - to jest bardzo niepożądane na IRCu.
 11. Na kanale nie przeklinaj (od tego są #bluzgi).
 12. Nie używaj DUŻYCH LITER, to oznacza, że krzyczysz (chyba, że masz coś poważnego do wykrzyczenia).
 13. Nie używaj kolorów.
 14. Na kanale nie zapraszaj na inny kanał ani na stronę www.
 15. Nigdy nie proś o opa (chyba, że chcesz dostać kopa).
 16. Staraj się nie zmieniać swojego nicka, żeby inni mogli cię rozpoznawać.
 17. Swoje wypowiedzi formułuj jasno, żeby inni mogli cię zrozumieć.


Podstawowe Pojęcia


Ban - jest to zakaz wchodzenie dla danej osobie na kanał. Możesz go dostać za np. przeklinanie, floodowanie lub tylko dlatego, że naraziłeś się jakiemuś opowi.

BitchX - BitchX to jeden z najprostszych klientów IRCa dostępny w środowisku Linux. Wiekszość użytkownikow kont shellowych boi się tego programu - wynika to z nieznajomości podstaw jego obsługi. Odnosi się to do tych, którzy nagle postanowili przesiąść się z okienkowego mIRC'a.

Bot - (od robot) jest to program wykonujący automatycznie wiele rzeczy na kanale. Każdy bot ma swojego właściciela i swoją userlistę czyli listę użytkowników. Bot zazwyczaj jest na kanale żeby go pilnować ale są także boty wojenne służące do przejmowania kanałów. Do jego funkcji należy m.in. autoopowanie znajomych, wyrzucanie za flood czy przekleństwa ale także może służyć do zabawy :)

Flood - jest to powtarzanie tego samego tekstu wiele razy przez co kanał zostaje zaśmiecany niepotrzebnymi wiadomościami.
Floody nie są mile widziane na IRCu a wręcz nie pożądane!!

HUB - HUB jest to bot (główny) do którego są podłączone inne boty.

IRCop - jest to człowiek dbający o dobre funkcjonowanie serwera.

Lag - jest to opóźnienie w transmisji danych. Lagi czasami ciężko utrudniają życie ircownikom. Jeśli lag przykładowo wynosi 10 sekund to jak wyślesz do kogoś wiadomość to on ją zobaczy u siebie po 10s. Lagi sprawdza się komendą ping.

Lamer - (in. lama) to koleś który nie wiele wie o komputerach i IRCu ale zarazem mówiący, że sam bardzo dużo wie i umie. Taki ktoś umie tylko przeszkadzać innym. Najlepiej dać takiemu ignore albo wykopać z kanału.

Kanał - jest to miejsce na IRCu gdzie ludzie mogą porozmawiać na wspólne tematy. Rozmowa taka będzie widoczna dla wszystkich użytkowników kanału. Kanały mogą mieć określony temat w nazwie np. #trawa albo mogą po porostu zrzeszać ludzie z pewnego miasta np. #zlotow czy #poznan.

Kick - czyli wyrzucenie kogoś z kanału. Kicki są nietrwałe czyli jeśli zostaniesz wykopany z kanału możesz na niego wrócić.

Nick - jest to ksywka, pseudonim pod jakim jesteś widziany na IRCu.

Op - jest operator danego kanału mający możliwość kierowania nim np. może dawać komuś innemu opa, kopać, banować, zmieniać topic itp. Rozpoznać można go poprzez znak @ przed nickiem na liście.

Serwer - jest to komputer przekazujący informacje między ircownikami. Chcąc IRCować musimy właśnie podłączyć się do jakiegoś serwera IRC.

Skrypt - plik tekstowy (nakładka na klienta IRC) opisujący jego działanie. Istnieje także wiele innych skryptów nie tylko dla klientów IRC ale także dla botów (tcl)

Slave - jest to bot łączący huba ze zwykłymi botami. Przydatny jeśli boty pilnują kilka kanałów.

Takeover - przejęcie kanału przez osobę (lub osoby) nieuprawnioną. Można poznać to przez to, że kanał przez dłuższy czas jest tylko na zaproszenie (invite only) lub jest założone hasło. Często takeovery są przeprowadzane nocą gdy większość operatorów śpi.

Topic - (z ang. temat) jest to dowolny ciąg znaków opisujący teoretycznie temat rozmów. Praktycznie topic staje się często areną popisów pomysłowości operatorów.

Voice - jest to wyróżnienie na kanale charakteryzujące się tym, że przed nickiem widnieje znak + . Taki użytkownik ma głos na kanale.

VoiD - VoiD jest to po prostu przerobiony eggdrop. Mówiąc dokładniej VoiD to wojenna odmiana IRCowego BOTa.